Vianočný blog: Aj dávanie darčekov môže byť veda

Autor: Alexandra Bonková | 17.12.2016 o 0:28 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  354x

Nezadržateľne sa blížia Vianoce, a hoci by ich najdôležitejšia „message“ mala tkvieť v niečom úplne inom, jednou z ústredných tém sú darčeky. Návodov či tipov ako vybrať ten správny darček je na internete nespočetne. 

   Mne a asi ani mnohým z vás ich čítanie nič nedáva, možno vás ale zaujme, čím k debate prispeli psychológovia.

   Článok s názvom „Why Certain Gifts Are Great to Give but Not to Get“ (Prečo je niektoré darčeky skvelé darovať, ale nie dostať) bol publikovaný v aktuálnom decembrovom čísle recenzovaného časopisu Current Directions in Psychological Science, ktorý s dvojmesačnou pravidelnosťou vydáva APS (Association for Psychological Science).

   Z hľadiska psychológie je táto téma zaujímavá hlavne preto, že nevhodný výber darčekov môže viesť k sklamaniu obdarovaného a to môže následne vyústiť až do zhoršenia vzájomných vzťahov. Napriek tomu k chybám pri ich dávaní dochádza bežne.

   Autori štúdie predpokladajú, že sa tieto nedorozumenia dajú  čiastočne vysvetliť odlišnou perspektívou oboch strán. Zatiaľ čo sa darujúci pri výbere „dokonalého darčeka“ zameriavajú na moment obdarovávania (ako bude môj príbuzný žiariť, keď darček otvorí), prijímateľov oveľa viac zaujíma uplatnenie a praktickosť darčeka v budúcnosti.

 

                                  Obr.1.: Infografika typických chýb pri dávaní darčekov

   V článku upozorňujú na niekoľko darčekových „faulov“. Jednou z chýb je napríklad preferencia kúpy darčeka, ktorý je využiteľný ihneď a je hmatateľný. To vylučuje napríklad zážitkové darčeky (dovolenka, skok z lietadla (s padákom...) atď...), ktoré by mohli obdarovaného potešiť oveľa viac. Problémom je taktiež dilema vyžiadaný verzus prekvapivý darček. Zatiaľ čo darujúci uprednostňujú darček, ktorý prekvapí, ukazuje sa, že prijímajúci by oveľa viac ocenili vec, ktorú si naozaj prajú.

   Rada, ktorá z tejto štúdie očividne vyplýva je teda nasledovná – keď budete tento rok vyberať svojím blízkym darčeky, nestrácajte zbytočne čas hľadaním niečoho čo najviac prekvapivého, oslnivého a špeciálneho. Pomôcť by vám mohlo vžiť sa do kože obdarovaného a na základe toho zhodnotiť, čo by s radosťou využíval a tešilo ho to nie len vo chvíli rozbalenia. Myslite na to, že darčeky nemusia byť len povrchnou súčasťou Vianoc, ale v tom lepšom prípade môžu slúžiť aj ako nástroj na upevnenie vašich vzťahov.

 

ZDROJ:

Galak, J., Givi, J., & Williams, E. F. (2016). Why Certain Gifts Are Great to Give but Not to Get: A Framework for Understanding Errors in Gift Giving. Current Directions in Psychological Science, 25(6), 380-385. doi:10.1177/0963721416656937

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?